Káťa Kůrková

Jako trenér psů působím od roku 2013. Začínala jsem jako trenér agility a příležitostně psí školky v OSA Panda Praha. V roce 2016 jsem odjela do Anglie, kde jsem nasbírala spoustu zkušeností, i z oblasti výcviku psů, a poznala, jak se trénuje "za hranicemi" Od jara roku 2017 jsem trenér v psí škole Vychovaný pes v Kunraticích, kde vedu především lekce agility a školky pro štěňátka. Kromě toho nabízím konzultace a individuální hodiny šité na míru.

Na podzim roku 2017 jsem založila svou vlastní DOGaráž - krytý prostor, který slouží především k lekcím poslušnosti, individuálním tréninkům a výcviku různých psích sportů.

Výcvik psů a vzdělávání jejich páníčků je mojí vášní. Baví mě vymýšlet, jak složité koncepty předat co nejjednodušeji majitelům psů a jak hravou formou naučit psy vše, co pro městský život potřebují. Neomrzí mě sledovat, jak se z malého štěňátka a nejistého majitele stává sebejistý tým připravený na všechno. A není větší poctou, než někoho na téhle cestě provázet a pomáhat mu tam, kde to potřebuje.

Myšlenka:

Psy jsme si vyšlechtili tak, aby nás bezpodmínečně milovali, aby nám trpěli všelijaké vrtochy a odpouštěli nám naše chyby. Šrámy na duši i na těle, kterých se na psovi člověk dopustí, mu pes často rád zapomene. I týraný pes se naučí znovu věřit člověku. To ale ještě neznamená, že je etické používat k výcviku fyzické či psychické zastrašování.

Je to ale i důvodem, proč vedle sebe může existovat tolik rozdílných výcvikových metod a všechny "fungují". Která je ta pravá? Odpovědí není, co dělá náš soused, či známý, nebo co se "dělalo vždycky", ani co tvrdí "Pavel, co už dělá výcvikáře 20 let". Odpovědí by měla být věda doprovázená etikou. Díky mnoha vědeckým výzkumům dnes přesně víme, jak se pes učí, jak přemýšlí a jak ho tedy nejlépe trénovat. Ruku v ruce s etikou nás vědecké poznatky dovedou k té správné odpovědi na otázku - která výcviková metoda je ta pravá?